Start aktualności 35 absolwentów Politechniki Białostockiej odbiera klucze…
POWRÓT

35 absolwentów Politechniki Białostockiej odbiera klucze do mieszkania komunalnego

06.11.2024

35 absolwentów Politechniki Białostockiej zakwalifikowało się do programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Właśnie odbierają klucze do mieszkania komunalnego w bloku przy Absolwentów 4. Wśród nich znaleźli się Kamil Barszczewski i Martyna Czechowska. 

Żeby dostać klucze do mieszkania komunalnego w bloku przy Absolwentów 4 Kamil i Martyna musieli wziąć udział w unikalnym w skali kraju programie Miasta Białystok „Mieszkanie dla absolwenta”. Warunkiem była umowa o pracę świadczoną w Białymstoku i średnia ze studiów na poziomie co najmniej 4,5. Absolwenci Politechniki Białostockiej nie mieli problemów z aplikowaniem.

- Zdecydowałem się na udział w tym programie, ponieważ to  oferta konkurencyjna w stosunku do rynku mieszkaniowego, który jest coraz trudniejszy – przyznaje mgr inż. arch. Kamil Barszczewski, absolwent kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. – To  istotna pomoc dla osób młodych na start.

Kamil przyznaje, że studiowanie architektury jest trudne i pracochłonne, ale udało mu się uzyskać wysokie oceny. Miał też czas na działanie w Studenckim Kole Naukowym „Mała architektura”.

- Zajmowaliśmy się głównie edukacją architektoniczną oraz ochroną kulturowego Podlasia – wspomina młody architekt. W Białymstoku pracuje w zawodzie – w biurze projektowym.

Osobą aktywną podczas studiów na kierunku gospodarka przestrzenna na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej była też mgr inż. Martyna Czechowska.

- Działałam w kole naukowym Przedsiębiorczość, które zrzesza studentów pragnących poznać zasady funkcjonowania zakładów i firm budowlanych – opowiada Czechowska. - Brałam również udział w dwóch wyjazdowych konferencjach, na których miałam okazję być prelegentem.

Nic dziwnego, że rozpoczęła pracę w jednej z białostockich firm budowlanych. Aktywność na studiach przełożyła się też na wysoką średnią.

- Zawsze się starałam, zawsze byłam bardzo ambitna i walczyłam to, żeby jak najlepiej wypaść podczas studiów –przyznaje mgr inż. Martyna Czechowska. - Wychodzę z założenia, że jak się człowiek stara to po prostu później to przynosi wiele różnych korzyści, jeśli nie w danej chwili, to w przyszłości. Warto życie prowadzić jak najlepiej, bo później owocuje to takimi pięknymi niespodziankami jak pierwsze mieszkanie.

Rektor Politechniki Białostockiej pogratulowała absolwentom największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce otrzymania kluczy do mieszkań i decyzji o podjęciu pracy właśnie w Białymstoku.

- Osobom, które wzięły udział w tym projekcie serdecznie gratuluję, przede wszystkim decyzji o pozostaniu w naszym mieście i w naszym regionie i związaniu swojej kariery zawodowej z Białymstokiem zawodową – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. - To region, w którym świetnie można się rozwijać, niezależnie od tego jaką uczelnię się skończy, jest tutaj wiele do zrobienia.

Prezydent Białegostoku cieszył się z obecności rektorów największych białostockich publicznych uczelni podczas uroczystości przekazania kluczy do w pełni wykończonych mieszkań, w których są od razu zamontowane wanna, czy kuchenka. 

- Razem chcemy budować akademickość naszego miasta – deklaruje dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB, Prezydent Miasta Białegostoku. - To jest początek naszej wspólnej drogi i z Marszałkiem Województwa Podlaskiego deklarujemy również wpisanie do budżetu kwot na program „Studiuj w Podlaskiem” czy Akademicki Białystok, bo musimy stawiać na młodych.

Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego potwierdził, że podobnie jak Miasto Białystok, planuje przeznaczyć milion złotych na wspólną kampanię promująca akademickość Białegostoku i całego Podlaskiego. 

- Politechnika Białostocka jest bardzo dobrą uczelnią, która ma swoją renomę i dzięki niej można zyskać wiedzę, którą też posiadłem i wykorzystuję aktualnie w swojej pracy – twierdzi mgr inż. Mateusz Paszko, absolwent kierunku informatyka w Politechnice Białostockiej. - Myślę, że to jest dobre miejsce dla każdego, kto się zastanawia gdzie zacząć swoje studia, gdzie w Białymstoku szukać swojego miejsca.

Nowe mieszkania absolwentów Politechniki Białostockiej znajdują się w 8-klatkowym budynku, w którym jest łącznie 186 lokali mieszkalnych (o pow. od 25 do 58 m2). Do dyspozycji mieszkańców są 242 miejsca parkingowe (90 miejsc pod budynkiem mieszkalnym, 79 miejsc w garażu i 73 stanowiska terenowe).Na potrzeby programu Miasto Białystok przeznaczyło w pierwszej edycji 120 lokali mieszkalnych.

- Program „Mieszkanie dla absolwenta” bez wątpienia przyciągnie absolwentów podlaskich uczelni i z całej Polski do tego, żeby pozostać w naszym mieście, w naszym regionie i związać z nim swoją karierę zawodową – sumuje dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – To świetny projekt, bo pozwala młodym ludziom pozostać w Białymstoku i tu szukać swojego miejsca w życiu.

Lokale wynajmowane są wyłącznie na czas trwania stosunku pracy na terenie Miasta Białystok. W przypadku, gdy okres najmu trwa nieprzerwanie 10 lat umowa najmu zawarta na czas trwania stosunku pracy przedłuża się na czas nieoznaczony.

O Programie

„Mieszkanie dla Absolwenta” to program wspierający młodych ludzi w pozyskaniu pierwszego samodzielnego lokum. Kierowany jest do najlepszych studentów i absolwentów uczelni wyższych. Celem programu jest zahamowanie trendu odpływu młodych ludzi na zewnętrzne rynki pracy, a przez wsparcie lokalnego biznesu w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników. Realizacja programu odbywa się z wykorzystaniem lokali Gminy Białystok, zarządzanych przez Zarząd Mienia Komunalnego.

Dla kogo?

Oferta wsparcia mieszkaniowego skierowana do:

  • studentów ostatniego roku studiów rekomendowanych przez rektora uczelni lub osobę przez niego upoważnioną ze średnią co najmniej 4,5 z ostatniego roku akademickiego
  • absolwentów uczelni wyższych, którzy ukończyli studia ze średnią co najmniej 4,5

Warunki skorzystania z Programu:

  • nie posiadanie własności lub współwłasności, spółdzielczego prawa do lokalu lub budynku mieszkalnego, prawa do lokalu wchodzącego w skład zasobów TBS, bądź najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Białystok;
  • zamieszkiwanie na terenie Miasta Białystok;
  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, a miejscem świadczenia pracy jest Miasto Białystok
  • nie ukończenie w dacie złożenia wniosku 35 roku życia

Autor:

Jerzy Doroszkiewicz
rzecznik@pb.edu.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved