Start aktualności 12. WESTIVAL ARCHITEKTURY w Szczecinie
POWRÓT

12. WESTIVAL ARCHITEKTURY w Szczecinie

11.10.2018

12. WESTIVAL ARCHITEKTURY

MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy

Szczecin, 12–20 października 2018

 

WESTIVAL ARCHITEKTURY jest unikatową inicjatywą szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). To jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury, oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym.  To prezentacje, prelekcje, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, wydawnictwa i przede wszystkim długie rozmowy o mieście. Każda z edycji toczyła się wokół wybranego hasła, od kilku lat także jako kuratorskie dzieło znawców tematu. Tegoroczne, już dwunaste wydanie odbędzie się między  12 a 20 października 2018 roku, pod hasłem „MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy”. Kuratorem jest Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, publicysta, a z wykształcenia architekt.

Pierwszym akordem Westivalu, ale rozbrzmiewającym przez cały czas jego trwania, będzie wystawa „Średnia krajowa”. Autorzy ekspozycji – Grzegorz Piątek oraz Piotr Wójcik, zapewniają, że choć nie pokażą ani jednego budynku, będzie to wystawa o architekturze. Zamiast pokazywać fotografie, pokażą dane statystyczne, które podzielili na pięć sekcji: ilość, jakość, własność, dostępność, oraz odpowiedzialność. Zgromadzone liczby i fakty mają stać się punktem wyjścia do dyskusji o tym jak mieszkamy w Polsce i co zrobić, byśmy mieszkali lepiej. 

Zgodnie z mottem dwunastej edycji Westivalu, wśród tematów spotkań i debat znajdą się między innymi: dziedzictwo modernistycznych osiedli oraz realia współczesnego deweloperskiego budownictwa, współczesne tendencje i alternatywne pomysły oraz najnowsze próby wykreowania wzorcowych dzielnic mieszkalnych. W pierwszym spotkaniu cyklu „Konfrontacje projektowe” zatytułowanym „Więc chodź, pomaluj mój blok” o modernizowaniu modernizmu – na przykładach poznańskim, wrocławskim, gdyńskim –opowiedzą dr Łukasz Wojciechowski (VROA), Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects) oraz Jacek Wielebski (Traffic Design). Gośćmi drugiego ze spotkań cyklu – „Budujemy lepszy dom. Eksperymentalne dzielnice” będą Joanna Erbel (BGK Nieruchomości), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), oraz Wojciech Kotecki (BBGK Architekci). Przywołane zostaną doświadczenia Osiedla Nowe Jeziorki, Warszawskiej Dzielnicy Społecznej, wrocławskiej Nowych Żerników (WUWA2), oraz szczecińskiej Łasztowni. Kolejna rozmowa – „Człowiek w M”, dotykać będzie społecznej strony architektury mieszkaniowej. O codzienności osiedli opowie dr Marta Skowrońska (UAM), o mieszkaniówce jako inżynierii społecznej – Mateusz Halawa (School of Form), a o aspektach finansowych, w tym o kredytach hipotecznych – dr Mikołaj Lewicki (UW). Podstawowe modele współczesnego oddolnego budownictwa mieszkaniowego – kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i grupy budowlane – zaprezentuje dr Dorota Jędruch (Politechnika Śląska). 

 

Cały program znajdziecie w załaczniku.


Pobierz:

press_pack.doc
program_10_10_2018.doc

Autor:

Daniel Źródlewski
daniel.zrodlewski@gmail.com


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved