Start aktualności 12. NAGRODA ARCHITEKTONICZNA POLITYKI
POWRÓT

12. NAGRODA ARCHITEKTONICZNA POLITYKI

31.05.2023

We wtorek 30 maja 2023 roku po raz dwunasty przyznana została Nagroda Architektoniczna POLITYKI. Decyzją jury Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2022 otrzymała Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska za projekt Targu Błonie. Aleksandra Wasilkowska praktycznie od czasu ukończenia studiów architektonicznych na Politechnice Warszawskiej (studiowała też we Francji) zajmowała się wspomnianą „architekturą cienia”, redagując m.in. cykl publikacji książkowych jej poświęconych. Obok działalności teoretycznej i artystycznej ma na swym koncie konkretne realizacje. Wprawdzie jej projekt rewitalizacji stołecznego Bazaru Różyckiego wywołał sporo kontrowersji, to już za przebudowę targowiska przy ulicy Bakalarskiej otrzymała Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy. Jest także autorką chwalonej za funkcjonalność i estetykę Warszawskiej Toalety Publicznej. Projekt przebudowy targowiska w Błoniu był poprzedzony wieloletnimi pogłębionymi badaniami, na fenomen miejskiego targowiska architektka spojrzała holistycznie, uwzględniając cały szereg aspektów funkcjonowania nie tylko miejsc do handlowania, ale – szerzej - miejsc w przestrzeni publicznej. 

Laureata Grand Prix tegorocznej edycji wybrało jury w składzie: Grzegorz A. Buczek, Anna CymerPaweł Dobrzycki, Feliks Falk, Marlena HappachMarek Kościkiewicz, Jacek Michalak (wiceprezes zarządu ds. rozwoju Grupy ATLAS); Ewa P. Porębska, Magdalena Staniszkis; Bogna Świątkowska, Marta Żakowska oraz przedstawiciele redakcji POLITYKI: Jerzy BaczyńskiJacek Poprzeczko Piotr Sarzyński

Poza Grand Prix tradycyjnie przyznana została także Nagroda Internautów. Jej laureata wyłonili w plebiscycie użytkownicy serwisu Polityka.pl. Najwięcej głosów, blisko 40%, otrzymał Park kieszonkowy w Bytomiu, stworzony według projektu pracowni projektzieleni.pl w składzie: Anna Becker, Marlena Pilch, Magdalena Wnęk. 

Poza Targiem Błonie i Parkiem kieszonkowym w Bytomiu w piątce najlepszych realizacji roku 2022 znalazły się: 
Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego (projekt: Kuryłowicz & Associates); Fala 1, Europejskie Centrum Rodziny w Sopocie (projekt: FAAB Architektura Białobrzeski Figurski) oraz Szyb Miedzianka (projekt: Robert Konieczny KWK Promes).

 

 

W tym roku po raz pierwszy w ramach Nagrody Architektonicznej została przyznana Nagroda Specjalna Magazynu SALON,  wydania specjalnego POLITYKI o architekturze, wzornictwie, sztuce i stylu życia.

W ramach nowej kategorii nagradzane jest wnętrze obiektu użyteczności publicznej oddanego do użytku 
w 2022 roku – zaprojektowane ciekawie pod względem wizualnym, funkcjonalnym i technologicznym, odpowiadające na ludzkie potrzeby i organizujące życie. Pierwsza w historii konkursu Nagroda Specjalna magazynu SALON trafiła do Consultor Architekci, architektów  zmodernizowanego Planetarium Śląskiego w Chorzowie, w uznaniu za rewitalizację architektury powojennej. 

 

 

Jury Nagrody Specjalnej Magazynu SALON przyznało również wyróżnienie Szkole Ukraińskiej 
w Warszawie
, projektu xystudio, która powstała dzięki darczyńcom i inicjatywie Magdy Garncarek w ramach akcji „Otwieramy szkoły” – za nowe standardy w architekturze społecznie zaangażowanej. 

W finale znalazły się także wnętrza następujących obiektów: Biblioteka Narodowa w Warszawie (projekt: Konior Studio), Hotel Warszauer w Krakowie (projekt: INDO Architekci, Marta Gajewska-Sąsiadek), Bistro Syrena Irena w Warszawie (projekt: Projekt Praga i Mamastudio).

Jury Narody Specjalnej magazynu SALON obradowało w składzie: Łukasz Błoński (dyrektor handlowy marki FOX DEKORATOR), Maciej Franta, Anna Lorens, Kuba Szczęsny, Hubert Trammer, Mikołaj Wierszyłłowski 
i Małgorzata Tomczyk (redaktor prowadząca magazynu SALON).

Więcej na stronie: polityka.pl/architektura

 

Sponsorem Głównym Nagrody Architektonicznej POLITYKI jest firma ATLAS
Sponsorem Nagrody Specjalnej Magazynu SALON jest FOX Dekorator

Obraz zawierający strzała/wskazówka

Opis wygenerowany automatyczniehttps://www.architekci.pl/58f33b49-4efa-4786-b789-c831f126ecea" width="510" />

https://www.architekci.pl/6c656878-68af-47a5-afd5-ae05e480dab2" width="486" />

O NAGRODZIE:

W tym roku POLITYKA wręczyła swoją Nagrodę Architektoniczną – wyróżnienie w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego - już po raz dwunasty.  Przyznając tę Nagrodę redakcja POLITYKI chce pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia.

Do nominowania do Nagrody co roku zapraszane jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi: najwybitniejsi architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej czy też znani artyści. Poprzez swoje nominacje wskazują nam najbardziej warte uwagi obiekty zrealizowane w roku poprzednim w 3 kategoriach: realizacje architektoniczne, rozwiązania urbanistyczne, sztuka w przestrzeni publicznej.

Cztery najczęściej wymieniane realizacje oraz piąta, wskazana przez redakcję POLITYKI, trafiają do finału Spośród nich jury Nagrody wybiera laureata Grand Prix, a internauci w plebiscycie głosują na swój ulubiony projekt.  

Od 2023 roku w ramach Nagrody Architektonicznej POLITYKI przyznawana jest Nagroda Specjalna Magazynu SALON za wnętrze obiektu użyteczności publicznej.

 

 

Laureaci Nagrody Architektonicznej POLITYKI za lata 2011-2022

 

 

2011    Grand Prix i Nagroda Internautów: Biuro Architektoniczne HS99 za projekt Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach

2012    Grand Prix i Nagroda Internautów: APA Rokiccy za Przystań Miejską w Bydgoszczy

2013    Grand Prix: WWAA oraz 137kilo za projekt Służewskiego Domu Kultury w Warszawie

Nagroda Internautów: Lahdelma&Mahlamäki Architects, współpraca Kuryłowicz&Associates 
za Muzeum POLIN w Warszawie

2014    Grand Prix: nsMoonStudio i Wizja Sp. z o. o. za projekt CRICOTEKI w Krakowie

Nagroda Internautów: Tomasz Konior i Konior Studio za projekt siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

2015    Grand Prix i Nagroda Internautów: JEMS Architekci za Międzynarodowe Centrum Kongresowe 
w Katowicach

2016    Grand Prix: Robert Konieczny i pracownia KWK Promes za projekt Centrum Dialogu Przełomy 
w Szczecinie

Nagroda Internautów: Dżus GK Architekci, Restudio Architektury i Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna za projekt Centrum Rekreacyjno-Sportowego UKIEL 
w Olsztynie

2017    Grand Prix: pracownie BAAS, Grupa 5 Architekci oraz MAŁŁECCY biuro projektowe za projekt siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Nagroda Internautów: MVRDV i Natkaniec Olechnicki Architekci za biurowiec Bałtyk 
w Poznaniu

2018    Grand Prix: Biuro Projektowe Lewicki Łatak za projekt Hali KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie

Nagroda Internautów: 55Architekci za enklawę przyrodniczą Bobrowisko w Starym Sączu 

2019    Grand Prix: xystudio za projekt Domu dla Bezdomnych we wsi Jankowice

Nagroda Internautów: Maćków Pracownia Projektowa za projekt biurowca Nowy Targ 
we Wrocławiu

2020    Grand Prix: eM4.Pracownia Architektury. Brataniec za projekt Pawilonu Edukacyjnego
„Kamień”
 w Warszawie

Nagroda Internautów: NIZIO Design International za projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich 
w Michniowie

2021    Grand Prix: JEMS Architekci za projekt Browarów Warszawskich

Nagroda Internautów: SLAS Architekci za projekt Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej 
im. prof. Józefa Świdra 
w Jastrzębiu Zdroju

2022    Grand Prix: Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska za projekt Targu Błonie

Nagroda Internautów: Pracownia projektzieleni.plza projekt Parku kieszonkowego w Bytomiu 

Nagroda Specjalna magazynu SALON: Consultor Architekci za projekt modernizacji Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Wyróżnienie w ramach Nagrody Specjalnej magazynu SALON: xystudio za projekt Szkoły Ukraińskiej 
w Warszawie


Autor:

Dominika Nowak-Kajtowska
d.nowak@polityka.pl


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved