Oprócz wymogów ogólnobudowlanych, zawartych w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, każdy zakład opieki zdrowotnej musi spełnić wymogi przepisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.
Rozporządzenie to jasno mówi iż: pomieszczenia służby zdrowia mogą być lokalizowane w innych budynkach pod warunkiem:
„1) całkowitej izolacji zakładu opieki zdrowotnej zamkniętej od innych użytkowników budynku;
2) całkowitej izolacji przychodni od użytkowników w budynku mieszkalnym;
3) całkowitej izolacji przychodni od użytkowników w budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego i innych, z wyłączeniem węzłów komunikacji pionowej i poziomej w tym budynku wspólnych dla wszystkich użytkowników, nie będących komunikacją wewnętrzną zakładu opieki zdrowotnej”.
Ponadto: Pomieszczenia zakładu opieki zdrowotnej przeznaczone na pobyt ludzi, w szczególności pokoje chorych nie powinny znajdować się poniżej poziomu terenu urządzonego przy budynku.
A zatem, po spełnieniu wymogów ogólnobudowlanych oraz wymogów sanitarnych i bhp oraz bezwzględnym wydzieleniu komunikacji pionowej budynku od pomieszczeń służby zdrowia, zlokalizowanie gabinetów na parterze budynku jest jak najbardziej możliwe. Pamiętać należy jednak, że w suterenie / piwnicy mogą być tylko pomieszczenia pomocnicze, nie przewidziane na pobyt ludzi powyżej dwóch godzin. Należy również zapewnić dostęp dla osób niepełnosprawnych do każdego pomieszczenia „dla pacjenta” znajdującego się w budynku.
Przywołane akty prawne:
Rozporządzenie ministra zdrowia
z dnia 10 listopada 2006r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej
