Start prawo Czy obecnie istnieje obowiązek przyłączania inwestycji…
POWRÓT

Czy obecnie istnieje obowiązek przyłączania inwestycji do sieci ciepłowniczej?

14.01.2014

Z dniem 1 lipca 2012 weszły w życie ustalenia ustawy o efektywności energetycznej i tym samy, uległ zmianie również art. 33 ust. 2 ustawy Prawo budowlane. 

Obecnie z założenia, każda inwestycja powinna być przyłączona do sieci ciepłowniczej, o ile zakład ciepłowniczy spełnia konkretne wymagania określone przepisami ustawy. Nie dotyczy to inwestycji zasilanych z indywidualnego źródła ciepła poniżej 50kW. (czyli większość domów jednorodzinnych, bliźniaków itp.)

Jeżeli jednak inwestor planuje budowę budynku, zasilanego przez indywidualne źródło ciepła o mocy wyższej niż 50kW, musi załączyć do wniosku o pozwolenie na budowę albo:
- oświadczenie lokalnego przedsiębiorstwa ciepłowniczego, iż dane przedsiębiorstwo nie spełnia wymagań ustawy (t.j. np.: nie produkuje więcej niż 75% swojej energii z odnawialnych źródeł ciepła, kogeneracji lub materiałów odpadowych itp.)
- oświadczeni przedsiębiorstwa, że ceny energii są wyższe od cen średnich, ustalonych.
- odmowę wydania warunków przyłączeniowych (czyli najczęściej inwestycja znajduje się w znacznym oddaleniu od infrastruktury ciepłowniczej).
- audyt energetyczny, wykazujący, że proponowane indywidualne źródło ciepła jest bardziej „ekologiczne” od dostępnego ciepła wytwarzanego i dostarczanego przez lokalne przedsiębiorstwo energetyczne.

Oczywiście na dzień dzisiejszy, sytuacja jest bardzo kłopotliwa. Nie ma bowiem żadnej listy ciepłowni, a tym bardziej listy ciepłowni lub elektrociepłowni, spełniających kryteria ustawy. A zatem Inwestor musi sam zbadać sytuację i najczęściej wysyłać pisma do lokalnych przedsiębiorstw z prośbą o odpowiedzi na kwestie zapisane w ustawie.

Przywołane akty prawne:
Art. 37 Ustawy o efektywności energetycznej;
 


Ocena :  


Autor:

Poradnia Architektoniczna Marcin Twardowski Twardowski
www: http://poradniaarchitektoniczna.com
email: poradnia@architekci.pl

ZADAJ PYTANIE

DODAJ ARTYKUŁ

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2021 Architekci.pl All Rights Reserved