Start aktualności Wykład "Droga do projektowania. Kobiety w spółdzielni…
POWRÓT

Wykład "Droga do projektowania. Kobiety w spółdzielni ŁAD, IWP i w Ceepelii

28.05.2024

 

 
Rynek Starego Miasta 28, 00-272 Warsaw, Poland, 13 czerwca godzina 18
 
Czas trwania: 1 godz. 30 min
 
 
Działalność projektowa kobiet jeszcze w pierwszych latach XX wieku rozumiana była jako domena tzw. przemysłu domowego, lekceważona i sprowadzano do tradycyjnych robótek domowych. 
❋ Zauważalna zmiana przyszła w okresie dwudziestolecia międzywojennego wraz z pojawieniem się na rynku pracy absolwentek szkół artystycznych. W Warszawie profesjonalnie wzornictwem zajmowały się absolwentki Szkoły Sztuk Pięknych (późniejszej ASP), m.in. Julia Keilowa i projektantki skupione w Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD.
❋ W Polsce Ludowej kobiety już na znacznie większą skalę podejmowały pracę jako dizajnerki w państwowych instytucjach: Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, Cepelii i zależnej od niej, choć konsekwentnie podkreślającej swoją niezależność Spółdzielni Artystów ŁAD. W ramach tych instytucji budowały swoją niezależność jako projektantki i aktywnie współtworzyły obraz polskiego wzornictwa.
❋ Wykład poprowadzi: 
◆ Anna Wiszniewska – historyczka sztuki i dizajnu, kuratorka i wykładowczyni akademicka, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół artystów i projektantów związanych z Cepelią. Prowadzi badania podstawowe w zakresie historii polskiego dizajnu i sztuki przedmiotu, ze szczególnym uwzględnieniem mody, biżuterii, ceramiki i zabawkarstwa.
◆ Swoje zainteresowania naukowo-badawcze realizuje również jako kuratorka wystaw. Otwarta w 2019 r. w Muzeum Warszawy monograficzna wystawa spółdzielni ORNO, której była współkuratorką, podsumowała jej wieloletnie badania nad biżuterią powstałą w spółdzielniach Cepelii.
————————
Informacje praktyczne:
◇ Kiedy: czwartek, 13 czerwca, godz. 18:00-19:30,
◇ Gdzie: kino Syrena, Rynek Starego Masta 42,
◇ Wstęp wolny
◇ Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu Więcej https://www.facebook.com/events/1357290158995790?active_tab=about

DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved