Start aktualności Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia…
POWRÓT

Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia – ostatnie oprowadzanie po wystawie!

04.01.2024

czwartek 18 kwietnia 2024, godzina 17.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5 

Aby wziąć udział w oprowadzaniu należy zakupić bilet wstępu na wystawę.Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia - ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie 

Choć trudno w to uwierzyć, będzie to już nasz ostatni wspólny spacer po wystawie Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia.
Naszą przewodniczką po Wrocławiu sprzed 100 lat będzie Jolanta Gromadzka, współkuratorka ekspozycji.

W latach 20. XX wieku Wrocław był bardzo zaniedbanym pod względem urbanistycznym miastem. Wybitni architekci – Max Berg, Hans Poelzig, Adolf Rading, Ernst May i wielu innych – próbowali wcielić w życie nowe wizje dzisiejszej stolicy Dolnego Śląska. Wiele z nich zostało niezrealizowanych. Wystawa w Muzeum Architektury to odpowiedź na pytanie, jak wyglądałby Wrocław, gdyby projekty sprzed stu lat wyszły poza deskę kreślarską.
Kurator: dr hab. Jerzy Ilkosz Od początku XX wieku po schyłek lat dwudziestych wrocławscy architekci stworzyli wiele projektów, które nie zostały zrealizowane. Koncepcje Maxa Berga, Hansa Poelziga, Ludwiga Moshamera, Adolfa Radinga czy Ernsta Maya często pozostawały jedynie na papierze, a mimo to miały olbrzymie znaczenie dla rozwoju architektury i urbanistyki nowoczesnego Wrocławia.Jak dziś wyglądałoby miasto, gdyby udało się zrealizować śmiałe, kontrowersyjne, a czasem zupełnie nieprawdopodobne wizje architektów początku XX stulecia? I czy w tym (pozornym) szaleństwie była jednak metoda? 

Zapraszamy na wystawę prezentującą dzieła wybitnych architektów uznawanych są za prekursorów nowoczesnej architektury i urbanistyki XX wieku, m.in. Maxa Berga, Hansa Poelziga, Adolfa Radinga, Hansa Schaurona, Ericha Mendelsohna i Ernsta Maya. Na wystawie zgromadzono oryginalne projekty i rysunki architektury, która nigdy nie została zbudowana. Towarzyszą im wykonane na ich podstawie współczesne modele oraz reprodukcje zachowanych tylko w publikacjach materiałów, ilustrujących rozwiązania urbanistyczne związane z koncepcją poszerzenia obszaru miasta.
 


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved