Start aktualności Leonardo da Vinci w Warszawie - wystawa 78 machin…
POWRÓT

Leonardo da Vinci w Warszawie - wystawa 78 machin artysty

05.06.2023

Skrzydłowiec, helikopter, a nawet rower i czołg sprzed 500 lat. Aż 78 modeli maszyn zaprojektowanych przez Leonardo da Vinci i odtworzonych przez włoskich inżynierów, można oglądać na wystawie w Galerii Północnej. To pierwsza tak duża ekspozycja machin inspirowanych projektami genialnego artysty, wynalazcy i filozofa, która odbywa się w Warszawie.

 

Leonardo da Vinci namalował „Mona Lisę” i „Damę z gronostajem” – obrazy, które każdy zna doskonale. Był jednak też odkrywcą i wynalazcą, który wyprzedzał swoją epokę. Jak bardzo można przekonać się na interaktywnej wystawie, którą do 30 lipca czeka w Północnej.

Na specjalnie zaaranżowanej powierzchni, mającej ponad 1 tys. m kw., zgromadzono aż 66 drewnianych modeli różnych XVI-wiecznych wynalazków, a także 12 olbrzymich konstrukcji odtworzonych w skali 1:1, które da Vinci zaprojektował na prawie 6 tysiącach stron swoich notatek. 

Wśród nich są m.in. machiny wojenne, które mistrz wymyślił dla Ludwika Sforzy, słynny ornithopter, czyli lotnia, która przypomina ptasie skrzydła,  spadochron z Codex Atlanticus, śruba powietrzna będąca prototypem śmigłowca, urządzenia samojezdne, a nawet pojazdy bojowe, które przypominają współczesne czołgi.

Ponadto odwiedzający zobaczą mechanicznego lwa, który jest prekursorem robota, latającą łódź, model katapulty i planetarium, pierwszy w historii rower,  a także wiele ciekawych wynalazków m.in. koparkę, szlifierkę do luster, regulowaną drabinę, prasę drukarską, żurawia, most przenośny, a nawet koło wodne, niemal identyczne jak to, które kręci się w ogrodach na dachu Północnej.

Ciekawostką jest to, jak stworzono modele. Każdy z nich powstał na bazie oryginalnych rysunków da Vinci, które posłużyły zespołowi włoskich inżynierów i rzemieślników za instrukcję. Oprócz tego, każde z urządzeń wykonano z drewna, co jest ukłonem w stronę materiału, z jakiego korzystał sam mistrz. Do zaprojektowania maszyn wykorzystano też najnowsze technologie cyfrowe. 

 

Zjawiskowe machiny nie są jednak jedyną atrakcją wystawy. Dla zwiedzających przygotowano też mikromuzeum m.in. z „Damą z gronostajem”, „Ostatnią Wieczerzą” czy „Madonną Littą”, do którego można…prawie włożyć głowę i zrobić sobie zdjęcie. 

Wystawę „Machiny Leonarda da Vinci” można oglądać do 30 lipca na 1. piętrze Galerii Północnej. Czynna jest 7 dni w tygodniu  (również w niedziele niehandlowe) w godzinach od 12.00 do 20.00. Wstęp jest biletowany. Bilet normalny kosztuje 13 zł, ulgowy 10 zł, grupowy 7 zł (opiekunowie bezpłatnie). Bez opłat wchodzą dzieci do 100 cm wzrostu, a także osoby powyżej 75 r.ż. 

 


Autor:

Tomasz Pietrzak
tomasz.pietrzak@guaranapr.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved