Start aktualności cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych “Moje…
POWRÓT

cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych “Moje Miasto Warszawa”.

16.09.2022

Warszawa w rękach najmłodszych!

24 września rusza cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych

 “Moje Miasto Warszawa”. 

 

Zielony wyspy miasta, skarby warszawskiej Starówki, tajemnice Ogrodu Saskiego, projektowanie dla klimatu, rowerowa Warszawa… to tylko kilka tematów, z którymi twórczo zmierzą się najmłodsi mieszkańcy Warszawy podczas 6 edycji cyklu “Moje Miasto Warszawa”.  Dzieci razem z rodzicami poznają miasto, zdobędą wiedzę m.in. z zakresu historii Warszawy, sztuki, ekologii i projektowania a przede wszystkim będą się świetnie bawić! 

 

Motywem przewodnim tegorocznego cyklu jest ekologiczny aspekt funkcjonowania miasta. Jak mieszkać tak, by żyło się nam zdrowo, a jednocześnie, by nie szkodzić naszej planecie Ziemi? Jakie pomysły mają architekci na nowe, ekologiczne budownictwo? Jak projektować przyjazne środowisku miasta? Nie zabraknie też tematów architektonicznych – na zajęciach pojawią się tematy zabytków, drapaczy chmur czy detalu architektonicznego, a wszystko to zostanie przedstawione na przykładzie naszego miasta Warszawy!

 

Bezpłatne zajęcia potrwają do grudnia 2022 roku. Na uczestników czeka 10 spotkań. Do cyklu można dołączyć w każdym momencie. Warsztaty odbywają się w wybrane soboty, w Domu Spotkań z Historią (wyjątek stanowią gry terenowe). Na każdych zajęciach przed uczestnikami warsztatów zostanie postawione inne zadanie. Dzieci i rodzice/opiekunowie  wspólnie będą projektować, budować i planować przy użyciu różnorodnych materiałów. W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkową niespodziankę - gry terenowe. 

 

Zadaniem „Moje Miasto Warszawa” jest nie tylko edukacja w zakresie architektury, historii, urbanistyki, ale też pokazanie miasta jako sprawnie funkcjonującej, złożonej całości. Zajęcia uwrażliwiają dzieci na przestrzeń i jej różnorodność, a dodatkowo kształtują postawę świadomego, wpływającego na otoczenie mieszkańca Warszawy.

Warsztaty prowadzą doświadczone edukatorki, architektki i animatorki: Patrycja Jastrzębska, Karolina Iwańczyk i Aleksandra Pawlak. 

 

„Moje Miasto Warszawa” w skrócie: 

●      warsztaty odbywają się w wybrane soboty do grudnia 2022 r. o godz. 12:30 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Lokalizację gier terenowych organizatorzy będą podawać z tygodniowym wyprzedzeniem drogą mailową. 

●       przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 -12 lat wraz z rodzicami/opiekunami

(pracują wspólnie)

●      warsztaty są bezpłatne, ale każdorazowo wymagają rejestracji uczestników

●      zapisy:  https://bit.ly/mmw6zapisy, liczba miejsc jest ograniczona

 

Plan 6 edycji “Moje Miasto Warszawa”: 

24.09 | Architektura dla klimatu 

01.10 | Gram w Zielone - Ogród Saski | gra terenowa 

08.10 | Skarby warszawskiej Starówki | gra terenowa 

15.10 | Zielone wyspy miasta 

22.10 | Rowerowa Warszawa

05.11 | W zdrowym ciele, zdrowy duch 

19.11 | PoWiśle - brzegiem rzeki 

26.11 | Popatrz w górę - drapacze chmur

03.12 |  Zabytek to nie zabytek! 

10.12 | Warszawskie gorseciki - detal architektoniczny

 

  1. Architektura dla klimatu 24.09

Jak może wyglądać ekologiczne miasto przyszłości? Jakie nowe pomysły mają architekci, by projektować eko-przyjazne budynki?  Jak pogodzić projektowanie dla klimatu z miastem przyjaznym  mieszkańcom? Co w Warszawie już  zmienia się z myślą o klimacie? Co projektanci mogą zrobić dla klimatu, a na co wpływ mają mieszkańcy miast? W ramach zadania warsztatowego wspólnie wykonamy makietę samowystarczalnego, nowoczesnego, ekologicznego miasta - Warszawy - miasta przyszłości.

  1. Gram w Zielone - Ogród Saski /  gra terenowa 01.10

W Śródmieściu znajdują się najstarsze parki Warszawy, które kryją niejedną tajemnicę. My pospacerujemy po Ogrodzie Saskim. W trakcie gry będziemy rozwiązywać zagadki i quizy. Uzbrojeni w papier, klej i nożyczki, będziemy się głowić nad różnymi zadaniami, dzięki którym poznamy tajemnice, jakie kryje w sobie ten piękny, zabytkowy park. 

*Miejsce zbiórki podane zostanie w mailu zwrotnym.

 

  1. Skarby warszawskiej Starówki | gra terenowa 08.10

Stare Miasto to serce dawnej Warszawy. Jakie zagadki kryje w sobie warszawska Starówka? Gdzie napotkamy bazyliszka, Syrenkę, śpiącego niedźwiedzia i inne postacie ze słynnych warszawskich legend? Jakie zapomniane historie odkryjemy spacerując po zakamarkach Starego i Nowego Miasta? W trakcie gry, wyposażeni w lupy i inne narzędzia, będziemy szukać „skarbów” warszawskiej Starówki.

*Miejsce zbiórki podane zostanie w mailu zwrotnym.

  1. Zielone wyspy miasta 15.10 

 Czym różnią się od siebie zielone obszary Warszawy takie jak: Pola Mokotowskie, Łazienki Królewskie, Ogród Saski, Park Skaryszewski? Na tych warsztatach poznamy zabytkowe parki i ogrody w Warszawie. Przyjrzyjmy się także osiedlowym skwerom  i ogródkom wokół domów oraz małej zieleni (donice, klomby miejskie). Dowiemy się, co to jest bioróżnorodność i ogrody deszczowe. Przemieńmy się w architektów krajobrazu ─ zaaranżujemy własne parki i skwery.

  1. Rowerowa Warszawa 22.10

Jak i czym możemy poruszać się po Warszawie? Coraz więcej osób do codziennych podróży po mieście wybiera rower! Czy 100 lat temu również można było spotkać w Warszawie cyklistów? Jak bezpiecznie poruszać się po mieście rowerem i o czym należy pamiętać? Podczas warsztatów przyjrzymy się warszawskim ulicom i zaprojektujemy na nich rozwiązania przyjazne dla rowerów. Wykonamy również własne rowerowe odblaski, które będzie można zabrać do domu.

  1. W zdrowym domu, zdrowy duch 05.11

Staramy się żyć zdrowo. Dużo się mówi o zdrowym trybie życia, zdrowym odżywianiu. A  czy słyszeliście o zdrowym domu? Bo to jak mieszkamy ma ogromny wpływ również na nasze zdrowie, ale także na… nasze środowisko, nasze miasto. Jak zatem projektować domy, aby były ekologiczne i zużywały jak najmniej energii? Na tych warsztatach dowiemy się jakie nowe pomysły mają architekci na domy przyjazne naszej planecie Ziemi. Następnie sami zaprojektujecie ekologiczne domy z naturalnych materiałów. 

  1. PoWiśle - brzegiem rzeki  19.11

Powiśle to jedna z najprzyjemniejszych części Warszawy na spacery. Dlaczego? Bo z Powiśla rzut beretem nad Wisłę. A tereny nadwiślańskie ostatnio rozkwitają: nowe bulwary, kawiarnie, zieleń. To tutaj, nad Wisłą znajduje się też Centrum Nauki Kopernik, tak chętnie odwiedzane przez całe rodziny oraz Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego z zachwycającymi ogrodami na dachu. Na tych warsztatach zaaranżujemy po swojemu brzegi Wisły. Może przydałoby się tam coś, czego jeszcze nie zbudowano?

 

  1. Popatrz w górę  - drapacze chmur 26.11

Podczas spacerów po Śródmieściu, często trzeba zadzierać głowę do góry. Co i rusz wyrasta przed nami jakiś wieżowiec! Czy wiecie, że pierwsze wysokie budynku zaczęły powstawać w Warszawie już ponad 100 lat temu? Na zajęciach porozmawiamy o tym, dlaczego architekci projektując mierzą coraz wyżej, czy chcą pobić jakiś rekord? Podczas warsztatów sami zbudujemy bardzo wysokie budynki, nadamy im niekonwencjonalny wygląd i funkcje.

 

  1.  Zabytek to nie zbytek! 03.12

Czym jest zabytek? Czy to tylko stare, piękne budynki? A czy blok może być zabytkiem? Albo park? A czy ZOO może być zabytkowe? Co sprawia, że jedne budynki są uznane za zabytki a inne nie? I kto o tym decyduje? Jedno jest pewne! Zabytek to nie zbytek! Nasze dziedzictwo jest ważne i powinniśmy o nie dbać. A jak to można robić dowiecie się na tych zajęciach poznając najciekawsze warszawskie zabytki. Następnie wcielimy się w rolę konserwatora i przywrócimy zabytkom ich dawny blask. 

 

  1.  Warszawskie gorseciki - detal architektoniczny 10.12

Architektura to nie tylko budynki. To także wszystko to, co znajduje się wewnątrz nich; klatki schodowe, posadzki, pomieszczenia, dekoracje. W Śródmieściu jest mnóstwo takich miejsc, gdzie można zobaczyć piękne detale. Wystarczy, że zejdziemy z naszego głównego szlaku komunikacyjnego, przekroczymy bramę podwórka przedwojennej kamienicy i naszym oczom ukaże się wszystko to, czego nie widać z ulicy. Na tych warsztatach wymyślimy i wykonamy własne detale architektoniczne, które mogą stać się świątecznymi upominkami.

 

Dokładne informacje na bieżąco na stronach tubylotustalo.pl , masław.pl i dsh.waw.pl

 


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved