Start aktualności Architektura lat 90.: instrukcja obsługi – wykład online…
POWRÓT

Architektura lat 90.: instrukcja obsługi – wykład online Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej

13.04.2022

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Architektura w Wozowni":

Architektura lat 90.: instrukcja obsługi – wykład online Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej
26.04.2022 (wtorek), godz. 18.00
Facebook i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia
 
Architektura lat 90. śmiało wkroczyła do debaty publicznej – w ciągu ostatnich kilku lat budowlane dokonania czasów transformacji ustrojowej zaczęły frapować już nie tylko garstkę badaczy, ale i coraz szersze rzesze mieszkańców miast. Jedni popłynęli z nurtem najntisowej nostalgii, inni poczuli, że wreszcie mogą wykrzyczeć, jak bardzo uwiera ich to, czym zapełniły się ulice i place po 1989 roku. Gdy obie te grupy spotkały się na stypie wrocławskiego Solpolu, jasnym okazało się, że jesteśmy dopiero na początku drogi, by wypracować język, który pozwoli o ówczesnej architekturze opowiadać uczciwie oraz by upowszechnić wiedzę, która pomoże poznawać ją bez uprzedzeń. Zwłaszcza, że wokół lat 90. narosło wiele mitów. Podczas wykładu przyjrzymy się kilku z nich. Naszym polem badawczym będzie Warszawa, ale w tej zawiłej i fascynującej podróży nie zabraknie przystanków w innych polskich i zagranicznych miastach.

Wykład nawiązuje do publikacji Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej „Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90." wydanej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
 
Aleksandra Stępień-Dąbrowska - historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury XX wie-ku. Publikowała m.in. w „Autoportrecie", „Skarpie Warszawskiej", „Kronice Warszawy", antologiach „Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka" (2013) i „Światłoczuły modernizm. Osiedla społeczne warszawskiego Koła" (2021). W 2017 roku została wyróżniona stypendium artystycznym m.st. Warszawy. Od 2021 roku współkoordynuje projekt „ARCHIwum Warszawy lat 90.", którego rezultatem jest m.in. wirtualna mapa stołecznej architektury czasów transformacji. Pełni funkcję prezesa stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim.


Autor:

Natalia Cieślak
info@wozownia.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved