Start aktualności spotkanie pt. Historia. Pamięć. Architektura. 21.10.2021…
POWRÓT

spotkanie pt. Historia. Pamięć. Architektura. 21.10.2021 w mauzoleum w Michniowie

11.10.2021

Historia. Pamięć. Architektura. 

Spotkanie z historią i architekturą  w Mauzoleum w Michniowie.

Wystąpienie: Mirosław Nizio – Nizio design International

Miejsce: Mauzoleum w Michniowie, Michniów 38, 26-130 Suchedniów

tel.: 41 254 51 62 wew. 11

Data: 21.10.2021 r., godzina 15.00, wstęp wolny.

 

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to miejsce, które pamięta o wszystkich ofiarach represji na polskiej wsi w czasie II wojny światowej. Przez lata próby zachowania pamięci o zamordowanych mieszkańcach polskich wsi ewoluowały i przekształcały się w coraz bardziej zaawansowane formy. Dostosowując się do rozwijających się warunków technicznych i multimedialnych Mauzoleum w Michniowie zmieniało swój wygląd i metody przekazu historycznego. Zmieniało się również miejsce ekspozycji. Zaraz po wojnie była to Izba Pamięci wkrótce  zastąpiona przez Dom Pamięci Narodowej. W latach 80-tych ubiegłego wieku nie doszło do realizacji gmachu Mauzoleum na wzgórzach naprzeciwko michniowskiej mogiły. Wymogi nowoczesnego budynku mieszczącego w sobie wystawę ukazującą martyrologię mieszkańców polskich wsi, a jednocześnie będącym pomnikiem – symbolem ich ofiary spełnił projekt Mirosława Nizio z pierwszej dekady XXI wieku. 

21 października 2021 r. w Mauzoleum w Michniowie na Spotkaniu z Historią i Architekturą chcielibyśmy omówić drogę rozwoju form wyrazu jakie przechodzą modernizowane obecnie instytucje muzealne. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jakich rozwiązań architektonicznych użyć w instytucjach kultury i muzeach martyrologicznych. Jakie są potrzeby odwiedzających multimedialne muzeum i czy użyte formy rzeczywiście spełniają swoje funkcje. Jakie stoją wyzwania i problemy przed tworzącymi ekspozycje martyrologiczne. Jak projektować i budować, aby narracja historyczna współgrała z narracją architektoniczną. W wielu europejskich instytucjach kultury odnaleziono wspólną drogę dla przedstawienia historycznych wydarzeń poprzez ekspresję form architektonicznych. Październikowym Spotkaniem w Mauzoleum chcielibyśmy rozpocząć cykl spotkań omawiających historyczno-architektoniczne wyzwania instytucji kultury w Polsce i na świecie.

W programie tegorocznego Spotkania z Historią i Architekturą przewidziane jest wystąpienie projektanta Mauzoleum w Michniowie pana Mirosława Nizio oraz zwiedzanie autorskie obiektu połączone z prezentacja wystawy pt. „Architektura pamięci. Formy architektoniczno-pomnikowe upamiętniające ofiary represji na wsi polskiej w czasie II wojny światowej” -  autorstwa dr Katarzyny Jedynak oraz Bartosza Bętkowskiego. 

Zachęcamy do osobistego udziału lub uczestniczenia w przekazie live streaming. 

Więcej https://www.facebook.com/events/679037399738903?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

 


Autor:

Bartosz Bętkowski
bbetkowski@mwk.com.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved