Start aktualności Listy Heleny Syrkus. O przyjaźniach architektów w czasach…
POWRÓT

Listy Heleny Syrkus. O przyjaźniach architektów w czasach politycznych turbulencji – wykład Aleksandry Kędziorek

02.03.2020
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wykład:

Listy Heleny Syrkus. O przyjaźniach architektów w czasach politycznych turbulencji – wykład Aleksandry Kędziorek
17.03.2020 (wtorek), godz. 18.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha św. 6
wstęp wolny!

„W tych trudnych czasach najlepsze, co mamy, to sieć przyjaciół rozsianych po tej targanej wstrząsami planecie" – pisał w latach powojennej zawieruchy słynny architekt i były dyrektor Bauhausu, Walter Gropius, do swojej polskiej przyjaciółki, Heleny Syrkus. Choć uwaga badaczy architektury skupia się zwykle na przedmiocie pracy architekta, tj. zrealizowanych i niezrealizowanych projektach, równie ważna i interesująca jest społeczna strona tego zawodu. Znajomości nawiązane podczas kongresów archi-tektonicznych, wspólnie tworzone czasopisma i utrzymywane przez lata korespondencyjne kontakty pomagały architektom nie tylko pozostawać w centrum zawodowych dyskusji, zyskiwać ciekawe zlecenia czy promować i poddawać dyskusji własne projekty, ale czasem również wydobywały ich z prywatnych opresji. Podczas wykładu przyjrzymy się kontaktom polskich modernistów z międzynarodowym środowiskiem architektonicznym, sprawdzając jak nawiązane relacje radziły sobie z politycznymi zawirowaniami XX wieku i jaką rolę w ich podtrzymywaniu odegrały kobiety i ich maszyny do pisania.

Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prowadzi badania na temat polskiej architektury modernistycznej, którą promuje poprzez wystawy i publikacje w Polsce i na świecie. Była współkuratorką podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta" pokazywanej w Barcelonie, Porto, New Haven, Warszawie i Wilnie (2014–2017); kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (2013–2017); współredaktorką książek „Oskar Hansen—Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics" (z Ł. Rondudą, 2014) i „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus" (z K. Uchowicz i M. Wirkus, 2019). Publikuje m.in. w „Autoportrecie" i „Przekroju". Stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska" (2017). 
Fot. Wizyta Conelisa van Eesterena i Friedy Fluck w Serocku, 1956, Het Nieuwe Instituut, Rotterdam  Collection Van Eesteren-Fluck & Van Lohuizen Foundation, Amsterdam  EEST_10.1349-15, mat. prasowe Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki

Autor:

Natalia Cieślak
info@wozownia.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved