Start aktualności "Dyrekcja" - pokaz filmu w Muzeum…
POWRÓT

"Dyrekcja" - pokaz filmu w Muzeum Architektury

22.05.2019
Źródło: ma.wroc.pl

Film w reżyserii Grażyny Stankiewicz opowiadający historię jednej z największych realizacji urbanistyczno-architektonicznych II RP, ustępującej pod względem inwestycyjnym i logistycznym jedynie budowie Gdyni.

24 maja 2019
18:00
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5 

Dyrekcja to osiedle mieszkaniowe wznoszone w Chełmie od 1928 roku według koncepcji miasta-ogrodu. Składa się z ponad stu budynków, zaprojektowanych w stylistyce polskiego historyzmu. Dominantą osiedla jest tzw. "gmach" – najważniejszy budynek użyteczności publicznej, znakomity przykładu polskiego modernizmu. Początkowo przeznaczony był na siedzibę Dyrekcji Kolei Państwowych, a docelowo znalazły w nim swoje miejsce różne instytucje publiczne, kino czy szkoła podstawowa.

To jedno z najbardziej oryginalnych założeń mieszkaniowych dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, uważane za ewenement na skalę Europejską, kryje w sobie także historie mieszkających tu ludzi, których losy są odzwierciedleniem historii Polski w XX wieku. Bohaterami filmu są byli i obecni mieszkańcy „Dyrekcji”, a także architekt prof. Bolesław Stelmach i pisarz Marcin Wroński, który umieścił akcję jednej ze swoich książek właśnie na tym chełmskim osiedlu. Grażyna Stankiewicz – autorka scenariusza i reżyserka filmu. Jest dziennikarką i dokumentalistką filmową, której wyjątkowo bliska jest chełmska tematyka. W samym Chełmie zrealizowała m.in. takie filmy jak „Ida Haendel – koncert w sepii” dla Programu I TVP S.A., „Cały świat to jeden wielki Chełm” dla TVP Polonia oraz „Stalag 319” dla TVP Historia.

Olga Michalec-Chlebik/OTO Agencja Producencka — montażystka i producentka wykonawcza filmu. Ma na swoim koncie realizację kilkudziesięciu reportaży telewizyjnych i filmów dokumentalnych, w tym produkcje dokumentów, które w wyniku kilku konkursów scenariuszowych pozyskały dofinansowanie z Lubelskiego Funduszu Filmowego oraz liczne wyróżnienia i nagrody festiwalowe.

W realizacji filmu wzięli udział: Grzegorz Filipiak (zdjęcia), Andrzej Chlebik (zdjęcia, światło), Paweł Mitrus (asysta), Michał Kaźmierczak (dźwięk), Łukasz Borkowski (dron), Olga Michalec-Chlebik (dron, montaż), Mariana Kril (kierownik planu), Roland Kurczewicz i Marcin Grel (współpraca producencka).

Producentami filmu są Miasto Chełm, Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr w Remizie” oraz OTO Agencja Producencka.
Film pozyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved