Start aktualności Projekcja filmu „Archikosmos” i wykład dra Ryszarda…
POWRÓT

Projekcja filmu „Archikosmos” i wykład dra Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze śląskiej

05.02.2019

 

Projekcja filmu „Archikosmos” i wykład dra Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze śląskiej

19.02.2019 (wtorek), godz. 18.00

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6

wstęp wolny!

 

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego katowicki Spodek ma taki kosmiczny kształt i dlaczego zbudowano go akurat w przemysłowym centrum powojennej Polski? 

 

Pół wieku temu Katowice nie wychowywały astronautów. Produkowały rzesze górników przodowych. W Polsce nie było jednak drugiego miasta o tak „pozaziemskich horyzontach”. Gdy cały świat oddawał się najróżniejszym rozważaniom na temat nadchodzącej kolonizacji kosmosu, to właśnie tu w latach 50., 60. i 70. XX wieku snuto i spełniano architektoniczne wizje marsjańskiej przystani na Ziemi. Epoka zwana „space age” pozostawiła w Katowicach fascynujące, ale i zupełnie zapomniane dziś cywilizacyjne dziedzictwo. 

„Archikosmos” to film dokumentalny dwóch dziennikarzy: Marcina Zasady i Marcina Nowaka. Autorzy odbyli istną podróż w czasie, śladem archiwów, niezrealizowanych projektów, pracowni słynnych śląskich architektów, zakamarków zapomnianej architektury, będącej kiedyś dumą powojennego modernizmu. Wszystko po to, by sprawdzić, czy nowatorskie dzieła architektury lat PRL na Śląsku powstały m.in. w wyniku inspiracji erą kosmiczną i okresem „wyścigu do gwiazd”.

Film wzbogacają wywiady, m.in. zJerzym Gottfriedem, Aleksandrem Frantą, Jurandem Jareckim, Lechem Motyką, Patrykiem Tomiczkiem, Robertem Koniecznym i Mirosławem Hermaszewskim. Jednym z gości jest także dr Ryszard Nakonieczny, który po projekcji „Archikosmosu” wygłosi wykład o „kosmicznej” architekturze śląskiej, będący rozwinięciem postawionych w filmie tez.

 

Ryszard Nakonieczny(1965) – dr inż. arch., wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 2004–2011 redaktor naczelny ogólnopolskiego kwartalnika „Archivolta”. Współautor i redaktor książek: „Słynne wille Polski” (Praha 2013) oraz „Oblicza modernizmu w architekturze” (Katowice 2013). Założyciel Fundacji Dom Modernisty i organizator wielu spacerów architektonicznych, 10. edycji Festiwalu Ogrodów w Katowicach oraz kurator wystaw w Brukseli, Pradze, Ostrawie, Wrocławiu, Katowicach, Bytomiu i Sosnowcu.

 

„Archikosmos” (33 min)

Scenariusz: Marcin Zasada

Zdjęcia, montaż: Marcin Nowak

Muzyka: Krzysztof Wołoszyn

Dźwięk: Karol Mankiewicz

Korekcja kolorystyczna, oprawa: Marcin Staszewski

Narrator: Jarosław Juszkiewicz

Ujęcia dronowe: Tomasz Kiełkowski, 33h.pl

Producent wykonawczy: Anna Nowak, gdziewyjechac.pl

Tłumaczenia: Halina Nadajczyk-Zasada

 

Galeria Sztuki Wozownia (wejście od ul. Ducha Św. 6), Toruń

 

Godziny otwarcia sal wystawowych:

poniedziałek – nieczynne

wtorek – 12–20 

środa–niedziela – 11–18

 

Ceny biletów:

normalny – 5 zł

ulgowy – 3 zł

grupowy (5–15 osób) – 15 zł

wtorek, niedziela – wstęp wolny

 


Autor:

Natalia Cieślak
info@wozownia.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved