Start aktualności 1 Kongres Edukacji Architektonicznej w Tucznie -…
POWRÓT

1 Kongres Edukacji Architektonicznej w Tucznie - podsumowanie

18.10.2018

1. Kongres Edukacji Architektonicznej

10-13 października

Zamek w Tucznie

 

W dniach 10-13 października 2018 r. odbył się 1. Kongres Edukacji Architektonicznej współorganizowany przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Partnerem wydarzenia było Narodowe Centrum Kultury. Kongres to pierwsze w Polsce spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, redaktorzy czasopism, studenci i wykładowcy wydziałów architektury. Celem wydarzenia było stworzenie przestrzeni do dialogu i wymiany doświadczeń w temacie szeroko pojętej edukacji architektonicznej.

 

1. Kongres Edukacji Architektonicznej to spotkanie reprezentantów różnych jednostek działających na terenie całego kraju, zajmujących się szerzeniem i popularyzacją wiedzy o architekturze i urbanistyce. Podczas Kongresu wystąpili przedstawiciele m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Narodowego Centrum Kultury,Muzeum Architektury we Wrocławiu, Instytutu Dizajnu w Kielcach, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Izby Architektów, Westivalu Sztuka Architektury oraz programu „Księga Przestrzeni” i pisma „Autoportret”. Wydarzenie, trwające aż 3 dni, odbywało się w wyjątkowej przestrzeni historycznej zamku w Tucznie. Program obejmował panele dyskusyjne: „Edukacja w działaniu”, „Popularyzacja edukacji” oraz „Instytucja edukuje”, w czasie których uczestnicy mogli zaprezentować swoje dokonania w zakresie szerzenia wiedzy o architekturze i urbanistyce, przedstawili wiele interesujących projektów prowadzonych na różną skalę i dla różnych grup wiekowych. W czasie Kongresu poruszony został także temat dostępu do wiedzy dotyczącej architektury i urbanistyki. W trakcie trzeciego dnia odbyły się również warsztaty ukazujące temat architektury w nieoczywisty sposób. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z elementami design thinking oraz z przeszkodami, jakie przestrzeń miejska stawia przed niepełnosprawnymi.

Dzięki 1. Kongresowi Edukacji Architektonicznej została stworzona platforma służąca porównaniu doświadczeń związanych z edukacją architektoniczną, dialogowi oraz konfrontacji różnych dróg edukacji. W trakcie dyskusji, zarówno na sali obrad, jak i w kuluarach, rozmawiano o rozpowszechnianiu i udostępnianiu wiedzy o architekturze, a także o trudnościach, jakie napotykają edukatorzy architektoniczni w całej Polsce. Zamek w Tucznie stał się miejscem, gdzie zainicjowano temat połączenia sił wielu różnych grup zajmujących się szeroko pojętą edukacją architektoniczną i stworzono podwaliny do systemowego podejścia do tego tematu.


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved