Start aktualności Premiera książki "Miasto w działaniu"
POWRÓT

Premiera książki "Miasto w działaniu"

21.09.2018

„Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej”

Premiera książki Magdaleny Matysek – Imielińskiej

Data: 27.09.2019 (czwartek), godz. 17:30

Miejsce: Biblioteka Publiczna w dzielnicy Żoliborz, Wypożyczalnia nr 16, Słowackiego 19A, Warszawa

 

Fundacja Nowej Kultury „Bęc Zmiana”, Fundacja „Pole Dialogu” oraz Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz zapraszają na spotkanie autorskie z Magdaleną Matysek – Imielińską, kulturoznawczynią, autorką opublikowanej przez Fundację Bęc Zmiana książki „Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej”.

Spotkanie odbędzie się w sercu Żoliborza, u źródeł polskiej nowoczesnej spółdzielczości mieszkaniowej.  Charakter tej dzielnicy w dużej mierze ukształtowała właśnie Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, nowatorska i ideowa instytucja, która budowała nie tylko domy, ale i nową społeczność.

 

Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa to klasyczny przykład, jak można kształtować przestrzeń miejską w ramach emancypacyjnego i włączającego zarazem projektu społecznego. Kulturoznawczyni dr Magdalena Matysek-Imielińska nie ogranicza się jednak do przypomnienia fascynującej historii z przedwojennej Warszawy. Traktuje ją jako punkt wyjścia do generalnych refleksji o mieście jako żywym systemie zanurzonym w konkretny kontekst społeczny, gospodarczy, polityczny. To od niego zależy możliwość realizacji takich projektów, jak WSM i sensowność odwoływania się do nich współcześnie – pisze Edwin Bendyk, dziennikarz i publicysta Tygodnika Polityka, który umieścił książkę Matysek – Imielińskiej na swojej subiektywnej „Liście Lektur Miejskich”.

 

Spotkanie poprowadzą: Donata Rapacka ze Stowarzyszenia Żoliborzan oraz Marta Ostrowska z Fundacji Pole Dialogu.

 

Magdalena Matysek-Imielińska – kulturoznawczyni i socjolożka, pracuje jako adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się tradycją polskiej myśli humanistycznej, a także socjologią zaangażowaną i myślą krytyczną. W obszarze studiów miejskich zajmuje się tematyką miasta w działaniu oraz zaangażowanej architektury i urbanistyki polskiego modernizmu.

 

Premiera książki na Facebooku:   https://www.facebook.com/events/2724149601057328/

Książkę możesz zamówić tutaj https://sklep.architekci.pl/miasto-w-dzialaniu-warszawska-spoldzielnia-mieszkaniowa-dobro-wspolne-w-epoce-nowoczesnosci.html


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved