Start aktualności Architektura optymizmu: fenomen Kowna 1918 - 1940
POWRÓT

Architektura optymizmu: fenomen Kowna 1918 - 1940

15.06.2018

 

Architektura optymizmu: fenomen Kowna 1918 - 1940

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Wystawa czynna do 3 września 2018 roku.

 

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę poświęconą modernistycznej architekturze Kowna. Na ekspozycji pokazane zostaną fotografie i projekty architektoniczne najważniejszych obiektów zrealizowanych na terenie miasta w ciągu dwóch dekad: gmachów użyteczności publicznej, jak budynki administracyjne, muzea, szkoły, obiekty sportowe, rekreacyjne i handlowe, oraz willi i najciekawszych przykładów zabudowy wielorodzinnej. 

Lata 1918-1940 to okres niespotykanej wcześniej transformacji miasta. Powstające wówczas obiekty architektoniczne stanowiły odzwierciedlenie politycznego, społecznego, ekonomicznego i kulturalnego optymizmu, charakterystycznego dla stolic państw europejskich, które zyskały niepodległość po I wojnie światowej. Momentem przełomowym dla architektury Kowna stał się rok 1919, kiedy nieoczekiwanie zostało ono tymczasową stolicą Republiki Litewskiej. Od tej pory rozpoczęła się niezwykle intensywna przemiana tożsamości i przestrzeni miasta - w ciągu niespełna dwóch dekad wzniesiono ponad 12 tysięcy nowych budynków, przekształcając Kowno w nowoczesną, elegancką stolicę europejską.

Po II wojnie światowej, podczas sowieckiej okupacji, dziedzictwo modernistycznej architektury międzywojennego Kowna odegrało ważną rolę stając się świadectwem utraconej państwowości, symbolicznym oknem na Zachód i wzorem dla litewskich architektów. Dla dzisiejszego Kowna spuścizna ta jest istotnym wyznacznikiem tożsamości i wyrazem genius locimiasta. 

Wystawa opowiada nie tylko o mieście. Porusza także tematy rodzących się i traconych nadziei, twórczych wysiłków i fascynującego, owocnego optymizmu, migracji idei i form, lokalności i wspólnoty, sztuki i wolności. 

 

Kuratorzy: Marija Drėmaitė, Giedrė Jankevičiūtė, Vaidas Petrulis 

Projekt graficzny wystawy: Ieva Cicėnaitė, Matas Šiupšinskas, Linas Gliaudelis

Wystawa została przygotowana przez Litewską Narodową Komisję UNESCO i sfinasowana przez Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej. Partnerem ekspozycji są Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej oraz Europejska Stolica Kultury Kowno 2022.  

W sobotę, 1 września w godzinach 11.00-14.00 odbędzie się sympozjum naukowe poświęcone architekturze międzywojennego modernizmu i jego dziedzictwu.

Kuratorzy wystawy - Marija Dremaite, Giedrė Jankevičiūtė i Vaidas Petrulis - przedstawią najistotniejsze zagadnienia architektury modernistycznej w Kownie. W spotkaniu wezmą też udział badacze z Czech i Polski - Jan Obrtlík oraz Andrzej Szczerski, którzy nakreślą kontekst Europy Środkowo Wschodniej. Z kolei Sharon Golan-Yaron - dyrektor programowa The White City Center - מרכז העיר הלבנה of Tel Aviv, opowie o powstaniu słynnego Białego Miasta w Tel Avivie.

Spotkanie zakończy dyskusja moderowana przez profesor Małgorzatę Omilanowską, poświęcona roli, jaką architektura modernistyczna odgrywała w kształtowaniu tożsamości krajów, które po I wojnie światowej uzyskały niepodległość lub do niej aspirowały.

O godzinie 14.30 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Architektura optymizmu. Fenomen Kowna 1918-1940”.

Szczegółowy program konferencji przedstawimy w najbliższych dniach.

INFO: Konferencja i oprowadzanie prowadzone będą w języku angielskim.

 


Autor:

Marta Czyż
marta.czyz@ma.wroc.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved