Start aktualności Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty -…
POWRÓT

Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty - wystawa w Tychach

08.03.2017
Pawilon Klubu Górniczego w Tychach, autor projektu Marek Dziekoński, realizacja 1963-1964
Źródło: Fot. Zygmunt Kubski. Zbiory MMTy
Wystawę poświęconą Markowi Dziekońskiemu można będzie oglądać od 25 marca do 9 września 2017 roku. 

Na wystawie pokazane zostaną, w większości po raz pierwszy, liczne projekty Marka Dziekońskiego ukazujące różne fazy rozwoju koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i pozostałych wyłącznie na papierze. W wielu przypadkach zostaną one zestawione z dokumentacją fotograficzną modeli, obiektów w trakcie budowy oraz tuż po jej ukończeniu. Niejednokrotnie też fotografie będą jedynym śladem architektonicznej koncepcji. W przypadku obiektów istniejących, ukazany obraz pierwotny, skonfrontowany zostanie ze stanem obecnym, dając możliwość refleksji nad trwałością dorobku pracowitego życia twórcy oraz zmiennością recepcji wartości estetycznych.

Wraz z otwarciem wystawy ukaże się publikacja prezentująca bogaty dorobek Marka Dziekońskiego.

Wystawie oraz wydaniu publikacji towarzyszyć będzie bogaty cykl wydarzeń. Rozpocznie go 31 marca konferencja Tychy. Dziedzictwo nowego miasta. Architektura i urbanistyka lat 1955-1989.
Wszystkie referaty wygłoszone podczas konferencji zostaną opublikowane. Wydawnictwo posesyjne ukaże się na zakończenie wystawy czasowej.

Odbędą się ponadto spotkania z architektami, oprowadzania kuratorskie, spacery po Tychach, zapoznające mieszkańców miasta z postacią i twórczością Marka Dziekońskiego. W czasie trwania wystawy Muzeum weźmie też udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Wolnej Sztuki.

Kuratorem wystawy i autorem publikacji jest historyk Sztuki Patryk Oczko. Opracowanie graficzne katalogu wystawy oraz publikacji pokonferencyjnej wykona Zofia Oslislo. 

Marek Dziekoński (1930-2002) ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Działał głównie w Tychach oraz Wrocławiu. Na jego dorobek składają się liczne zrealizowane projekty. Do najważniejszych należą: budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (wraz z Ewą Dziekońską), pawilon Klubu Górniczego w Tychach, budynek banków w Tychach (wraz z Ewą Dziekońską), hala sztucznego lodowiska w Tychach, Dom Jana Pawła II we Wrocławiu (wraz z Anną Bartoszewską) i wiele innych. Marek Dziekoński był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich – pełnił m.in. funkcje członka Zarządu Oddziałów we Wrocławiu i w Katowicach oraz wiceprezesa Oddziału w Katowicach.

Wernisaż: 24 marca 2017, godz. 18.00


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2018 Architekci.pl All Rights Reserved