Start aktualności Huculszczyzna 2016 - wystawa
POWRÓT

Huculszczyzna 2016 - wystawa

16.01.2017
19 stycznia 2017 r. zapraszamy wystawę retrospektywną po XVIII Wyprawie Naukowej Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej w Karpaty Wschodnie - Huculszczyzna 2016. 
 
Wyprawy naukowe w Karpaty Wschodnie na Ukrainie, organizowane przez Koło Naukowe Studentów Architektury „XI Piętro” należą do najstarszych tego typu przedsięwzięć na Politechnice Łódzkiej. Odbywają się niemal nieprzerwanie od 1995 roku. Studenci wykonują pomiary historycznych, drewnianych cerkwi typu huculskiego w rejonach historycznej Huculszczyzny i Pokucia. Przy okazji odbywają praktykę inwentaryzacyjną z osadnictwa wiejskiego, obieralną po II roku studiów.
 
Poza nauką zasad inwentaryzacji, adepci architektury mają okazję zapoznać się z charakterystycznymi cechami świątyń typu huculskiego, pogłębić swoją wiedzę dotyczącą tradycyjnych, drewnianych konstrukcji budowlanych, a także poznać specyfikę regionu, jego mieszkańców i ich obyczaje. Nieodłączną częścią każdej wyprawy jest kilkudniowa wycieczka z plecakami po górach, w większości przypadków zakończona wizytą w Jabłonicy nad Białym Czeremoszem, u zaprzyjaźnionej
z opiekunami rodziny Droniaków. Wyprawy zwykle trwają około dwóch tygodni i kończą się zwiedzaniem jednego z większych miast – Lwowa, Iwano-Frankiws'ka, Czerniowców lub Kołomyi.
 
Tegoroczna wyprawa odbyła się w terminie 10-26.07.2016. Wzięło w niej udział trzynaścioro studentów i dwóch opiekunów. W terminie od 10. do 19. lipca zinwentaryzowano dwanaście cerkwi w obwodzie iwanofrankiws’kim w powiatach kołomyjskim oraz nadwórniańskim.
 
Praktyki były też czasem spotkań z mieszkańcami regionu, poznawania ich życia i zwyczajów, a także weryfikacji stereotypów we wzajemnych relacjach Polaków
i Ukraińców.
 
Na wystawie, której wernisaż odbędzie się 19.01.2016 r. zaprezentowane zostaną wykonane przez studentów rysunki techniczne cerkwi wraz z ich opisami, a także zbiór fotografii dokumentujących pobyt na Ukrainie. Pokazane zostaną zatem zarówno efekty merytorycznej części wyjazdu, jak i emocjonalne relacje uczestników.

Pobierz:

zaproszenie_2.pdf

Autor:

Katarzyna Pyć
k.pyc@onet.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved