Start aktualności "Kontrolowana Utrata Kontroli" wystawa wykład…
POWRÓT

"Kontrolowana Utrata Kontroli" wystawa wykład Oskara Zięty 29 maja 2014

22.05.2014
"Kontrolowana Utrata Kontroli" wystawa wykład Oskara Zięty 29 maja 2014, czwartek, godz. 18.30 Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9
 
Precyzja to opanowanie popełniania błędów do perfekcji, do stanu kiedy wiedza zamienia się  intuicję i możemy "kontrolować utraconą kontrolę".
 
„Kontrolowana utrata kontroli” to innowacyjna metoda zamiany bitów na atomy. Dzisiejszy świat jest zalewany niepotrzebnymi danymi, dlatego procesy produkcyjne projektowane przez Zieta Prozessdesign kładą nacisk nie tylko na oszczędność materiału ale również danych. Zieta Prozessdesign korzysta z precyzyjnych robotów i urządzeń zorganizowanych w efektywny i zrównoważony proces produkcyjny. Dzięki tak zaprogramowanemu procesowi
i doskonałemu poznaniu materiału, blachy, projektant może przekazać im część swoich kompetencji.
 
W technologii FiDU projektanci kontrolują jedynie kluczowe punkty geometrii obiektu, podczas gdy powierzchnia między nimi odkształca się swobodnie pod wpływem wewnętrznego ciśnienia. W ten sposób materiał sam decyduje o finalnej formie osiąganej na etapie przejścia ze stanu 2,5D (dwa zespawane ze sobą kształty wycięte z cienkiej blachy) do stanu 3D za pomocą oddziałującej od wewnątrz siły. Plik produkcyjny formy 2,5D ma rozmiar jedynie kilkunastu kilobajtów, ale dzięki metodzie „kontrolowanej utraty kontroli” osiąga finalną formę, która w standardowych metodach produkcyjnych potrzebuje co najmniej kilkudziesięciu gigabajtów danych. Kontrolowana utrata kontroli” to także masscustomisation. To kontynuacja rzemiosła, w którym materiał i rzemieślnik odciskali swoje piętno na tworzonym obiekcie nadając my niepowtarzalność. Tak teraz czyni to technologia FiDU tworzą unikaty na skalę masową.
 
Założone przez Oskara Ziętę studio projektowo – inżynieryjne Zieta Prozessdesign jest interdyscyplinarnym zespołem składającym się z architektów, projektantów, inżynierów i technologów. Ich stałym współpracownikami są psychologowie, biolodzy, naukowcy i wielu specjalistów z innych dziedzin w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Takim rozwiązaniami są technologie FiDU oraz 3+ , służące stabilizacji blachy różnych metali. Dzięki technologii FiDU materiał jest w stanie pokazać swoje prawdziwe oblicze a każdy produkt posiada unikatową, bioniczną formę. Natomiast dzięki technologii 3+ powstaje najbardziej otwarty i modułowy system mebli.
 
Jako projektant procesu, Oskar Zięta nie dąży tylko do projektowania wspaniałych form. Głównym celem jest tworzenie rozwiązań, które generują niekończące się możliwości rozwoju i zastosowania. Są to procesy produkcyjne które inspirują i prowadzę do osiągania niespotykanych rezultatów. W ten sposób realizuje się cel maksymalnej synergii designu i technologii.
 
Działalność projektowa Oskara Zięty była wielokrotnie nagradzana najważniejszymi wyróżnieniami w dziedzinie designu, m.in. Designpreis der Bundesrepublik Deutschland Award, Red Dot oraz Audi Mentor Preis, nominacja do Schweizer Design Preis. Z Zieta Prozessdesign współpracowały takie marki jak: Audi, Architonic, Ballantine’s, Pirelli, Victoria & Albert Museum. Stołek PLOPP Można znajduje się między innymi w stałej ekspozycji monachijskiej Pinakoteki czy paryskiego Centrum Pompidou wśród dwunastu krzeseł, które zmieniają współczesne projektowanie.
 
Oskar Zieta jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Szczecińskiej, następnie ukończył Wydział Projektowania Wspieranego Komputerowo CAAD Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu gdzie uzyskał tytuł doktora. Obecnie prowadzi własne interdyscyplinarne studio inżynieryjno ​ badawcze stworzone w celu rozwijania własnych innowacyjnych technologii stabilizacji blachy: FIDU oraz 3+ . W ramach prac nad technologią FiDU Oskar Zięta stworzył pierwszy na świecie rolowany konstrukcyjny profil stalowy oraz kolekcje mebli w której znajduje się ikona współczesnego designu ​ PLOPP . W ramach rozwoju na technologii 3 został stworzony jeden z najbardziej modułowych systemów meblowych. Oskar Zięta prowadzi również międzynarodowa działalność edukacyjną.

Autor:

SARP Katowice Aleksandra Grabowska
galeria@sarp.katowice.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved