Start aktualności Otwarcie wystawy "Inside Outside Norway. Architektura…
POWRÓT

Otwarcie wystawy "Inside Outside Norway. Architektura demokracji" - wtorek 27 maja 2014, godz. 16:00

21.05.2014
Źródło: SARP Kraków

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na cykl wydarzeń norweskich składających się: z wystawy plenerowej „Inside Outside Norway. Architektura demokracji”, wykładów, seminarium oraz debaty,  odbywających się w ramach ogólnopolskiego “Tygodnia z Architekturą” (26.05-2.06.2014).

Wydarzenia te są efektem współpracy Krakowskiego Oddziału SARP z norweskim architektem Peterem Butenschønem (rektor Kunsthøgskolen i Oslo w latach 2003-2008), Association of Consulting Architects in Norway oraz Konsulatu Honorowego Królestwa Norwegii w Krakowie.

Norwescy architekci uważają się obecnie za członków międzynarodowej wspólnoty. Identyfikuje ich jednak charakterystyczny, norweski sposób pracy, projektowania oraz konstruowania budynków. Wierzymy, że istnieją doświadczenia oraz sposoby zrównoważonego tworzenia obiektów, które mogą znaleźć się w kręgu zainteresowania odbiorców w Polsce w 2014 roku.

Istniejący bliski kontakt Polaków i Norwegów, w takich aspektach jak organizacja życia społecznego: studentów, pracowników uczelni, robotników, turystów, pokazuje że różnice pomiędzy tymi grupami w obu krajach są niewielkie. Mało jednak wiemy o kulturze budownictwa obu krajów. Relatywnie niewielu norweskich architektów pracuje za granicą. W obecnym, coraz bardziej zglobalizowanym świecie, nasi architekci dość niechętnie oferują swoje usługi na zewnątrz.Z tych powodów norwescy architekci przybyli do Polski z pytaniem: a może moglibyśmy współpracować? Może, łącząc siły praktykujących architektów, znajdziemy w naszym podejściu oraz doświadczeniu wartość, która zostanie doceniona w Polsce.

Na wystawę składa się 30 plansz prezentujących najnowsze obiekty architektury norweskiej oraz 4 obiekty w Małopolsce, rewaloryzowane z funduszy norweskich – Norway Grants. Wystawa omawia zagadnienia związane z kształtowaniem przestrzeni w kraju skandynawskim wyróżniającym się wielką kulturą realizacji zadań publicznych, poruszając następujące tematy: architektura dla demokracji, narodowy akcent, budowanie dla środowiska oraz budowanie z drewna. Na wystawie zostaną zaprezentowane między innymi następujące obiekty: Bluetooth cabins – Narud Stokke Wiig; Vennesla Library and Culture House – Helen & Hard; Sabetjohk Pedestrian Bridge -Ghilardi + Hellsten; Tallhall, Meteorological Institue – Pir II; The Knowledge Center, St Olav Hospital – Ratio and Nordic; VIP-house, Oslo Airport - Hille Melbye; Powerhouse Kjørbo – Snøhetta; Tjuvholmen – Niels Torp; National Opera and Ballet – Snøhetta; Statoil headquarters – a-lab.

Wystawa prezentowana będzie od 19 maja do 13 czerwca 2014 na Placu Szczepańskim w Krakowie. Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy z udziałem norweskich gości oraz Prezesa SARP Mariusza Ścisło, które odbędzie się we wtorek, 27 maja o godzinie 16:00. Po ceremonii otwarcia przewidziany jest krótki wykład o współczesnej architekturze Norwegii. Po uroczystym otwarciu zapraszamy na wykład „Snøhetta Architecture”, który odbędzie się w Auditorium Maximum, przy ul. Krupniczej 35, o godz. 18:00.

 


Autor:

SARP Kraków
biuro@sarp.krakow.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved