Start aktualności lista nominacji do Nagrody O w dziedzinie architektura…
POWRÓT

lista nominacji do Nagrody O w dziedzinie architektura i design

05.04.2017

Polski Portal Kultury O.pl ogłosił listę nominacji do Nagrody O. Nagrodą tą zamierzają uhonorować twórców ważnych dla polskiej kultury. Szczególne znaczenie mają te osobowości, które w swojej pracy twórczej łączą dbałość o wysoki poziom artystyczny i intelektualny ze zdystansowaną postawą wobec wiodących strategii i kulturalnych mód.

"Interesują nas zwłaszcza te postawy i zjawiska, które wykraczają poza metaforyczne „centrum” – nie boją się geopolitycznej lokalności, twórczo przetwarzają dominujące tendencje, a także kreują nowe jakości artystyczne i społeczne. Uwagę zwracamy również na takich twórców, którzy łączą poszanowanie dla tradycji i historii z odwagą w ich krytycznej interpretacji". Nazwiska laureatów Nagrody O 2017 zostaną ogłoszone pod koniec kwietnia. 

Lista nominacji do Nagrody O 2017 w dziedzinach architektura i design:

‌Architektura

1. IZABELA CICHOŃSKA, KAROLINA POPERA, KUBA SNOPEK: Architektura VII dnia, premiera książki: listopad 2016 roku, Fundacja Bęc Zmiana.

Trzej twórcy projektu Architektura VII dnia dostrzegli, że rzeczą, która najbardziej wyróżniała się w Polskiej architekturze po II wojnie światowej, były kościoły. Policzyli świątynie powstałe w Polsce po 1945 roku – jest ich ponad trzy i pół tysiąca. Na tym jednak nie poprzestali: starali się dotrzeć do architektów, obejrzeć dostępne rzuty projektów, sporządzić dokumentację fotograficzną, by wreszcie opisać te budynki, które ich zdaniem szczególnie zasługują na uwagę. Autorom zależy, by baza wiedzy na temat budowli sakralnych wciąż się rozrastała, dlatego zachęcają zarówno do korzystania ze zgromadzonych już zasobów, jak i włączania się w ich tworzenie. Za postawę wspólnotowego zdobywania wiedzy i dzielenia się nią z tymi, którzy chcą na jej podstawie stworzyć coś własnego, należy im się wyróżnienie. 

2. DOMINIKA JANICKA: Fair Building, od 28 maja do 27 listopada 2016 roku (Pawilon Polski na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie); od 9 grudnia 2016 roku do 17 lutego 2017 roku (polska odsłona wystawy, Instytut Dizajnu w Kielcach).

Dominika Janicka jest architektką i główną kuratorką wystawy Fair Building, która najpierw była prezentowana na 15. Biennale Architektury w Wenecji, a później trafiła jako wystawa czasowa do Instytutu Dizajnu w Kielcach. Kuratorzy postanowili przyjrzeć się codziennej pracy robotników budowlanych i zastanowić, czy możliwe jest wprowadzenie jakiegoś oznaczenia-standardu, które informowałoby użytkowników danego budynku, że powstał on z poszanowaniem praw osób pracujących na budowie. Nominujemy Dominikę Janicką za zwrócenie uwagi na rolę robotników – zupełnie pomijanych w dyskursie o współczesnej architekturze – w procesie powstawania budynku oraz za głośne mówienie o łamaniu ich pracowniczych praw.

3. NATALIA SZCZEŚNIAK I RADOSŁAW GAJDA: kanał na YouTube oraz blog Architecture is a good idea

Natalia Szcześniak i Radosław Gajda z wykształcenia są architektami. Radosław Gajda pracuje jako wykładowca akademicki, Natalia Szcześniak studiowała także scenografię. Co tydzień na ich kanale YouTube pojawia się nowy film, który w wizualnie atrakcyjny i przystępny sposób omawia wybrane zagadnienia z architektury, urbanistyki lub jakieś dzieło sztuki. Duet Gajda–Szcześniak nominujemy za to, że swoją pasję i szeroką wiedzę wykorzystują do popularyzowania architektury i sztuki, pokazując jednocześnie, że nie są to dziedziny zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów. 

Design

1. PAULINA RYŃ I JACEK RYŃ: Projekt Manuba, od 1 do 10 lipca 2016 roku, Centrum Designu Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, prezentacja w ramach Gdynia Design Days.

Manuba to akronim powstały od nazwy Manufaktura Bałtycka. Paulina i Jacek Ryniowie starali się zwrócić uwagę na to, że w dobie powszechnej technicyzacji rzeczywistości traci się kontakt z rzeczywistym, naturalnym materiałem, do którego obróbki potrzebna jest prawdziwa wiedza i kunszt. Dlatego nawiązali współpracę z bałtyckimi rzemieślnikami i stworzyli unikatową serię kilku produktów, które zostały wytworzone w krótkich seriach i od razu wprowadzone do sprzedaży. Paulinę i Jacka Ryniów nominujemy za twórcze połączenie nowoczesnego designu z pomorskimi tradycjami i rzemieślniczym kunsztem miejscowych rękodzielników. 

2. WARSZTAT INNOWACJI SPOŁECZNYCH: Mistrzowie – międzypokoleniowe warsztaty rzemieślnicze, od 1 października do 5 listopada 2016 roku, Wytwórnia w Krakowie.

Podczas warsztatów Mistrzowie Mistrz w swoim rzemiośle (między innymi kaletnik, tapicer, złotnik) stara się opowiedzieć uczestnikom o swoim zawodzie i stworzyć im przestrzeń do wykonania własnego przedmiotu lub renowacji już istniejącego. W warsztatach wspólnie pracują młodzi ludzie oraz seniorzy. Inicjatora akcji, Warsztat Innowacji Społecznych, nominujemy za pomysł na projekt, w którym przez bezpośredni kontakt z Mistrzem poszerzana jest wiedza z zakresu tradycyjnego rzemiosła. Doceniamy także międzypokoleniowy aspekt tej inicjatywy, który pozwala na integrację seniorów oraz młodych ludzi. 

3. STOWARZYSZENIE MIASTODWA, JAN FRANCISZEK CIEŚLAK, MARCIN WAWRZKIEWICZ I MICHAŁ JAROCIŃSKI: Warszawskie Kroje, oficjalna premiera fontów: wystawa Warszawskie kroje, od 12 listopada do 16 grudnia 2016 roku, Muzeum Warszawskiej Pragi.

Pomysłodawcy i koordynatorzy projektu Warszawskie Kroje zadali sobie pytanie: czym jest warszawski font? Odpowiedź przybrała w pełni materialną formę w postaci dwunastu krojów pisma stworzonych od podstaw przez zespół młodych projektantów, którzy pracowali pod okiem doświadczonych typografów. Inicjatywa jest dla nas wartościowa nie tylko ze względu na jej naukowy i społeczny wymiar – poprzedziły ją badania wizualne stołecznego liternictwa, wykłady i spacery – ale również z powodu przejścia od fascynacji wernakularyzmem do zupełnie nowego, w pełni profesjonalnego dzieła. Co najistotniejsze, projekt wciąż obrasta nowymi znaczeniami. Dzięki wolnej licencji, na której można pobrać fonty, niektóre z nich zawędrowały nawet do Nowej Zelandii!


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved